CaliVita Inspiracija 2021 - Zoom 1 - 25. maj 2021.

четвртак, 27. септембар 2018.

Hipotireoza – smanjena funkcija štitne žlezde


124201_zlezda1_f.jpg

Hipotireoza

Hipotireoza je stručan medicinski izraz za lenju štitnu žlezdu, koja ne stvara dovoljno hormona. Štitasta žlezda se nalazi u donjem delu vrata i stvara jedan hormon, koji upravlja važnim funkcijama organizma i ima dalekosežan uticaj na rad svih ćelija organizma. Ozbiljno umanjen rad štitne žlezde može se prepoznati na osnovu jasnih, nedvosmislenih naznaka. Ako tokom dužeg vremenskog perioda nedostaje hormon štitne žlezde, štitna žlezda to pokušava da otkloni, tako što se uvećava. To dovodi do prepoznatljivog oboljenja vrata, tzv. gušavost. Već i minimalan nedostatak hormona štitne žlezde može da dovede do mnogobrojnih zdravstvenih problema, a minimalni nedostaci hormona štitne žlezde teško su merljivi. Lakši, ali primetni slučajevi hipotireoze su rasprostranjena pojava, pre svega kod žena i starije populacije. Lenjost štitne žlezde može da potiče od  lošeg načina ishrane (premalo selena, gvožđa, joda, vitamina A i različitih B-vitamina), zloupotrebe droga i lošeg podnošenja nekih namirnica. Ona se može dovesti u vezu i sa određenim aditivima u namirnicama koji „blokiraju“ rad štitne žlezde.
 
 
 

Preporuke za način ishrane:

Određene namirnice, ako se jedu presne i u velikim količinama, mogu da blokiraju hormon štitne žlezde. Tu pored ostalih spadaju kupus, jaja, kikiriki, pinjole i proso. Osobe koje imaju lenju štitnu žlezdu trebalo bi ove namirnice da jedu samo skuvane (kuvanje uništava supstance koje štete štitnoj žlezdi). Jod je neizostavan element hormona štitne žlezde. Bez dovoljno joda ne može uopšte da se stvara taj hormon. Morski plodovi, npr. školjke, ostrige, jastog, sardine i slatkovodne ribe, morske alge i morska so su namirnice koje u sebi sadrže najviše prirodnog joda. Osobe koje pate od hipotireoze imaju često blagu anemiju, pošto raspolažu sa nedovoljno gvožđa i folne kiseline. Takve osobe treba svakodnevno da jedu namirnice koje su bogate gvožđem i folnom kiselinom. Hipotireoza povećava vrednosti holesterola i masnoća  u krvi. Zato je preporučljjivo da se izbegavaju zasićene masnoće (masnoće životinjskog porekla) koje još više ubrzavaju ovaj proces. Hipotireoza, osim toga, usporava i celokupni metabolizam i time povećava verovatnoću za povećanjem telesne težine. Osobe koje pate od ovog oboljenja trebalo bi svesno da unose manje kalorija, kako bi izbegle nepotrebno povećanje telesne težine.

Potrebne hranljive supstance kod hipotireoze:

Hranljiva supstanca
Preporučene dnevne doze
Komentari
Vitamin A
10.000 IJ; u obliku retinola, a ne u obliku beta karotina
Visoke doze vitamina A uzimati samo uz nadzor lekara. Važan je za stvaranje hormona štitaste žlezde. Hipotireoza sputava pretvaranje karotinoida iz namirnica u vitamin A, a to snižava vrednost vitamina A u organizmu.
Kompleks B-vitamina
Visoko doziran, minimalno 5 mg riboflavina (B2), niacina i vitamina B6.
Potreban za stvaranje hormona štitne žlezde.
Jod
150 – 300 μg
Jod je neizostavan element štitne žlezde. a nedovoljna snaabdevenost njime vodi u hipotireozu. Ali ne uzimajte više od 1 g joda dnevno, pošto veoma visoke doze joda mogu da ugroze rad štitne žlezde.
Selen
200 μg
Neizostavan za stimulaciju hormona štitne žlezde, nedovoljno selena vodi u hipotireozu.
Cink
30 mg
Zajedno sa vitaminom A važan za stvaranje hormona štitne žlezde.
Gvožđe
15 – 50 mg
Nedostatak gvožđa inhibira apsorpciju joda.

Preporučeni dodaci ishrani CaliVita International :


Za sve dodatne informacije molim Vas da me kontaktirate na
📞 +381658408486 (Viber )





Alge Spirulina i hlorela obogaćene lucerkom i pšeničnom travom

Spirulina Chlorella PLUS (100 tableta)

Alge spirulina i hlorela (chlorella) i Aloe vera, likopen, spanac

 

Kada se preporučuje Spirulina i Hlorela?

  • Kada je potrebno povećati energiju organizma
  • Kada postoji potreba za povećanim unosom belančevina (sportske aktivnosti, težak fizički rad itd.)
  • Kao dodatak kod detoksikacije i alkalizacije organizma

Alga Hlorela je izvanredan izvor kvalitetnih proteina (~ 60%), vitamina rastvorljivih u mastima, mineralnih materija i vlakana. Obe alge su poznate po svom visokom sadržaju joda.
Alga Spirulina je takođe veoma vredan izvor hranljivih materija, njen sadržaj proteina može dostići čak 70%. Pored toga, bogata je i vitaminima B, fitocijaninima, hlorofilom, beta-karotinom (sadrži više beta-karotina od šargarepe), E vitaminom i brojnim mineralnim sastojcima.
A pored hlorela i spirulina algi po kojima je preparat i dobio naziv, u njemu se nalaze još i dobro poznata pšenična trava i lucerka, odnosno jedna patentirana mešavina, u kojoj se nalaze izvanredni sastojci poput spanaća, brokola, Aloe vere, luteina, likopena, celera, peršuna.

Dejstvo preparata Spirulina Chlorella PLUS

Pošto ovaj preparat sadrži belančevine, minerale i vitamine, predstavlja izvanredan izvor hranljivih materija, koji se zbog svog opšteg vitalizirajućeg, antioksidnatskog i imuno jačajućeg dejstva, može se preporučiti bolesnima, umornima kao i vegetarijancima. Ovo je savršen dodatak pravilnoj ishrani.
Jod je neophodan za proizvodnju hormona štitne žlezde, za odgovarajući metabolizam u organizmu kod procesa stvaranja energije, a u znatnoj meri doprinosi očuvanja zdravlja kose, kože i noktiju.
Hlorofil zahvaljujući svom izuzetnom alkalizujućem dejstvu može pomoći u procesima detoksikacije i alkalizacije organizma.
Sastav:
Prah alge Spiruline
250 mg
Prah alge Hlorele
250 mg
Prah pšenične trave
100 mg
Prah lista lucerke
100 mg
Patentirana mešavina *
140 mg
*Prah  zrna celera, prah morskih algi, kupus u prahu, spanać u prahu, prah  korena maslačka, peršunov prah, ekstrakt luteina, ekstrakt likopena,  prah lista prokelja, prah crne rotkve, prah Aloe vere, brokoli u prahu.
PAŽNJA:
Osobama koje pate od poremećaja u funkcionisanju štitne žlezde savetuje se da pre upotrebe preparata potraže savet svog lekara.

Pakovanje: 100 tableta spirulina hlorela plus
Upotreba:    1 tableta dnevno


Selen za sve važne funkcije u organizmu

Pro Selenium (60 tableta)

Selen za odbranu od slobodnih radikala
Kome preporučujemo selen ?
  • Svima koji su u potrazi za jakom antioksidantnom zaštitom
  • Pušačima
  • Ljudima koji pate od hipertiroidizma
  • Muškarcima u cilju povećanja plodnosti
  • Za suplementaciju tretmana protiv visokog nivoa holesterola
  • Osobama koje slede striktnu vegansku dijetu, imajući u vidu da njihova ishrana ne sadrži prehrambene proizvode životinjskog porekla koji se smatraju dobrim izvorima selena
  • Za suplementaciju terapije protiv zapaljenskih procesa u telu, posebno u slučaju artritisa

Mineral selen jača imuni sistem u borbi sa virusima i drugim patogenim agensima. Dakle, bela krvna zrnca, antitela makrofage i inteferon su uz njega puno delotvorniji. Uzimanju ovog dodatka, govori u prilog i istraživanje, da se dodatnim uzimanjem ovog minerala usporava i sprečava virus herpesa, virus hepatitisa, pa čak i virus ebola i AIDS-a. Sve studije moderne onkologije govore da je izuzetan u prevenciji kancerogenih procesa, kao i da je procenat učestalosti pojave raka pluća, rektuma (debelog creva), bešike, jednjaka, grlića materice i tela materice uzimanjem selena mnogo manji. Od Limfoma, vrste raka limfnog sistema, sve raširenijeg u svetu , mnogo češće obolevaju osobe sa niskim nivoom selean. Kao snažan antioksidant izuzetan je u zaštiti od srčanih bolesti. Dokazano je da je kod osoba sa niskim nivoom selena pojava srčanih bolesti i za 70% češća nego kod onih koji imaju normalan nivo ovog minerala. Selen je važan činilac u kontroli i sprečavanju srčanih aritmija, kao i iznenadnog zastoja srca. U samom središtu zapaljenja, u kombinaciji sa vitaminima A, C i E izuzetno povoljno deluje kod osteoartritisa, kolitisa kao i psorijaze. Uspešno deluje i kod hormona T4 (štitne žlezde), jer uspešno aktivira enzime koji stimulišu stvaranje ovog važnog hormona. Veoma je bitan bitan i u detoksikaciji organizma teškim metalima: olovom, platinom, živom, kadmijumom, talijumom, jer se u njegovom prisustvu oni, odnosno njihove soli pretvaraju u inertne i neopasne materije.
 
Enzim glutation peroksidaza koja direktno zavisi od selena, veoma je niska kod osoba obolelih od multiple skleroze , pa se i kod ove veoma teške bolesti preporučuje povećan unos ovog minerala. Plodnost takođe zavisi od količine selena, a deficitaran je i kod degenerativnih bolesti kičmene moždine dece, čije majke imaju nedostatak selena tokom trudnoće. Kao izuzetan „Lovac na slobodne radikale“ i u Dermatologiji, selen je odgovoran za sprečavanje seboreje, nastanka peruti.
Autor teksta: Dr. Isa Alizadeh

Pakovanje:     60 tableta



Prirodni Beta karoten i vitamin A

Beta Carotene 9000 (100 gel kapsula)

Beta caroten kapsule
Kada vam je potreban Beta Karoten?

  • Kada se spremate za godišnji odmor u cilju pripreme kože za sunčanje
  • Kada želite duže da očuvate tamniji ten
  • Ukoliko bolujete od glaukoma
  • Kada tražite efikasnu antioksidantnu zaštitu
  • Kada ste na dijeti sa niskim sadržajem masti ili patite od poremećaja apsorpcije

 



Beta karoten je provitamin vitamina A - supstanca od koje se dobija vitamin A. Postoji više prirodnih oblika vitamina A. Vitamin A u životnim namirnicama životinjskog porekla naziva se retinol. Retinol je vezan za masnoće u životnim namirnicama kao što je mleko, meso i jaja.
Retinol se na primer prvenstveno nalazi u skorupu (kajmaku) mleka, vitamin A se gubi ako je mleko delimično obrano, zato što u obranom mleku ima samo malo vitamina A. Za vreme apsorbovanja u organizmu, masti cepaju retinol i u krvotoku se on vezuje za transporzni protein. Vezivni protein retinola zavisi od metabolizma cinka. Poremećaj metabolizma cinka ima za posledicu da se iz jetre ne oslobađa dovoljno vitamina A. Poremećaji zaliha vitamina A su često posledica nedostatka cinka.
Biljne provitamine vitamina A nazivamo karotinoidi, to je grupa molekula koje telo može da pretvori u vitamin A. Određene karotinoide kao što su beta-, alfa karotin i lutein, organizam, u zavisnosti od potrebe, može da pretvori u vitamin A ili da ih koristi kao antioksidans.
Beta karoten najčešće se nalazi u životnim namirnicama. Jedan molekul beta karotina sadrži dva međusobno povezana molekula vitamina A. On se može direktno apsorbovati i stupa u funkciju kao antioksidant ili se u ćelijama za probavu pretvara u vitaminA i onda apsorbuje.
Sa 15 mg beta karotena možemo pokriti potrebni dnevni unos vitamina A.
Odnos jedinica IJ (internacionalne jedinice) prema mg i prema RE (retinol ekvivalent):
3.33 IJ vitamina A = 6 µg beta karotina = 1 RE
Jedna želatinska kapsula CaliVita Betacarotene 9000 sadrži 16 mg beta karotena.
Čisti vitamin.

Pakovanje: 100 gel kapsula
 
Doziranje: Ukoliko lekar drugačije ne odredi, 1 želatinska kasula dnevno.

Нема коментара:

Постави коментар

Hvala lepo !