Štitna žlezda ili štitnjača je mala žlezda leptirastog oblika, koja se može naći u sredini donjeg vrata, koja proizvodi hormone koji utiču na svaku ćeliju, organ i tkivo u ljudskom telu. Svoje hormone tiroksin (T4) i trijodtironin (T3) izlučuje u krv.
Za upravljanje radom štitne žlezde odgovorni su hipotalamus i hipofiza.
Najvažnija je hipofiza koja pomoću tireotropina (TSH) podstiče štitnu žlezdu na stvaranje hormona, ali i na rast, što može dovesti do povećanja štitnjače, odnosno gušavosti.
Štitnjača je odgovorna za regulaciju telesne temperature i brzinu
otkucaja srca, kao i proizvodnju proteina i kontrolu brzine našeg
metabolizma.
Simptomi hipotireoze:
Umor
Depresija i anksioznost
Zaboravnost
Dobijanje na težini
Osećaj hladnoće
Ukočenost i oticanje zglobova
Gubitak kose
Problemi sa disanjem
Češće prehlade
Neplodnost
Simptomi hipertireoze:
Razdražljivost
Nervoza ili anksioznost
Slabost mišića
Neobjašnjivo mršavljenje
Podrhtavanje ruku
Nepravilan rad srca
Suvoća kože
Ispupčenje očiju
Netolerancija na toplinu
Poremećaji spavanja
Balansiranje nivoa omega-3 masnih kiselina
Balansiranje nivoa omega-3 masne kiseline u hipotireoznoj ishrani mogu smanjiti upalu i održati zdravu neurološku funkciju.
Mnoge studije upravo pokazuju da je promena odnosa u unosu tih kiselina putem ishrane povećala sklonost ka upalnim reakcijama, koje su povezane sa autoimunim i alergijskim oboljenjima.
Omega 3 esencijalne kiseline, što znači da se ne stvaraju u organizmu, već se moraju unositi ishranom.
Ribe kao što su losos, skuša i sardine su neki od najboljih izvora omega-3 masnih kiselina. One povećavaju aktivnost neurotransmitera i podržavaju zdravo raspoloženje i imunološki sistem.
Nutricionisti smatraju da je upravo prerađenom hranom čovek poremetio ravnotežu kod unosa omega 3 masnih kiselina, što je dovelo do povećanja obolelih od astme, artritisa, srčanih obolenja, kao i svih drugih bolesti kod kojih postoji upalni proces.
Morsko povrće prirodan izvor joda
Neki od najboljih prirodnih izvora joda, pomoći će u sprečavanju njegovog nedostatka koji ometa funkciju štitne žlezde i trebali bi biti deo vaše nedeljne ishrane. Kao što postoji kopneno povrće, postoji i morsko povrće, koje ima malo kalorija, a mnogo vitamina i minerala.
To su
morske alge, koje se klasifikuju kao zelena, smeđa ili crvena alga.
Alkalizirajući preparat od algi
60 tableta
Mnogi su razlozi za
preporuku morskog povrća kao deo ishrane: gubitak težine, kontrola
celulita, detoksikacija, i mnogo toga. Morsko povrće može transformisati
vaše zdravlje.
Probiotici su dobre bakterije koje održavaju ravnotežu mikroorganizama u crevima, budući da mikroflora može postati poremećena usled raznih bolesti, stresa, uzimanja antibiotika ili nekih drugih lekova.
Probiotici pomažu u stvaranju zdrave okoline usled uravnoteživanja bakterija mikroflore, što smanjuje sindrom curenja creva, nedostatak hranljivih materija, upalu i autoimune reakcije.
Iako nema preporuka koliko probiotika treba unositi u organizam, ipak uvođenje ovih namirnica je bitno. To uključuje kefir (fermentisani mlečni proizvod) ili organski jogurti od kozjeg mleka, kiseli kupus i dr.
Čista voda
Voda pomaže kod hidratacije i probavnog delovanja, sprečava umor. Za prevenciju zatvora, niskog nivoa energije i šećera, piti barem dve litre vode dnevno, kako bi svi organi bili snabdeveni. Čistu vodu ne može ništa da zameni.
Hrana bogata vlaknima
Vlaknasta hrana je neophodna za zdravlje probavnog trakta. Osobe s hipotireozom mogu imati poteškoće s probavom, stoga svakodnevno treba da unose hranu bogatu vlaknima.
Pored visoko vlaknaste ishrane koja pomaže kod probavnog zdravlja, poboljšava zdravlje srca, uravnotežuje nivo šećera u krvi i podržava zdravu težinu, osećaćete se potpunijim.
Neki jednostavni načini za povećanje unosa vlakana uključuju konzumiranje više svežeg povrća, bobica, pasulja, sočiva i semenki.
Tableta sa vlaknima i Nopal kaktusom
200 tableta
Nopalin proizveden od ploda Nopal kaktusa potpomaže detoksikaciju i ima blagotvoran efekat na funkcionisanje creva kao bogat izvor vlakana, minerala i vitamina (B1, B2, niacin). Plod kaktusa može da spreči apsorpciju masti, a takođe intenzivira i procese razlaganja i sekrecije. Njegovi diuretički efekti pomažu funkciju bešike i bubrega.
Voće i povrće za ravnotežu hormona
Voće i povrće je bogato vitaminima, mineralima i antioksidantima koji su potrebni za suzbijanje oštećenja slobodnih radikala i smanjenje upale. Voće i povrće bi trebalo činiti veliki deo zdrave ishrane jer čini probavni trakt zdravim, poboljšava funkciju mozga, zdravlje srca i ravnotežu hormona.
Tečni antioksidant sa mangostinom
ZenThonic je voćni koncentrat na bazi mangostina, koji sadrži veoma jake
antioksidante u tečnom obliku.
Dragocena vlakna, bioflavonoidi, vitamini i minerali pomažu telu da se
zaštiti u borbi protiv slobodnih radikala koji oštećuju ćelije, a pritom
mogu i da uspore proces starenja sa blagotvornim efektom na
kardiovaskularni sistem. Takođe, obezbeđuju posebnu podršku imunom
sistemu i poboljšavaju fizičku kondiciju.
Stres je prirodni deo života, ali previše stresa će pogoršati zdravlje štitne žlezde.
Pokušajte zadržati pozitivan način razmišljanja, čak i u vreme stresa. Meditirajte ili redovno vežbajte kako bi opustili svoje telo. Uklonite stres iz svoje okoline kad god je to moguće. Nemojte se fiksirati na stvari koje su izvan vaše kontrole – to jednostavno ne vredi.
Glavna komponenta kapsule, Rhodiola rosea, je adaptogena biljka. Aktivni sastojci ove biljke imaju pozitivan uticaj na centralni nervni sistem, zbog čega i koncentracija, fizičke i mentalne performanse tela mogu biti bolje. Može da bude od koristi tokom studija, u sportu i u podnošenju stresa; redukuje mentalni umor i može da doprinese boljem opštem stanju. Dopunjen cinkom, Rhodiolin poboljšava otpornost tela na bolesti, dok u isto vreme redukuje stres i simptome izazvane napetim životnim stilom.
Hipotireoza
Hipotireoza je sistemski poremećaj izazvan nedostatkom tireoidnih hormona u perifernim tkivima organizma.
Gotovo 5 odsto populacije pati od hipotireoze, i to su većinom žene starosti od 35. do 50. godine.
Hipotireoza može da bude izazvana atrofijom štitaste žlezde, koja može biti rezultat hroničnog limfocitnog tireoiditisa (Hashimoto tireoiditis). Hašimoto tireoiditis je autoimuno oboljenje.
U određenom trenutku imuni sistem počne da proizvodi antitela (anti TPO i Anti Tg antitela) na spostvenu štitnu žlezdu. U Hashimoto tireoiditisu, najčešćem uzroku hipotireoze, štitna žlezda može biti uvećana, pa hipotireoza često nastane godinama kasnije, jer se funkcionalna područja u tireoidnoj žlezdi postepeno uništavaju.
LEČENJE
- Medikamentozna terapija
- Promena životnih navika: uvođenje pravilne ishrane i fizičke aktivnosti
- Suplementacija: Organic Noni 2x30 ml pre jela,Spirulina chlorella Plus 2x1 posle jela,Omega 3 2x 1 dnevno,Mega Coenzim Q10 Plus , Pro Selenium
Prema nekim procenama, nedostatak vitamina D pogađa 70% populacije. Aktivni sastojak D-dropsa, vitamin D3 izdvojili smo iz jetre bakalara i dodali prirodne ukuse. Doziranje je jednostavno i može da se radi dodavanjem D-dropsa u hranu ili pića. Tečni oblik može da pomogne celoj porodici u snabdevanju vitaminom D.
Нема коментара:
Постави коментар
Hvala lepo !